Dr Lech Trzcionkowski
Katedra Historii Starożytnej
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

W centrum mojej pracy badawczej znajdują się kwestie związane z religią starożytnych Greków. Obecnie piszę rozprawę poświęconą mitowi i rytuałowi we wczesnym orfizmie.

Innym ważnym zagadnieniem, któremu poświęcam pracę, jest antropologii ofiary w starożytnej Grecji. Ujmując rzecz najkrócej, chodzi o próbę określenia cech specyficznych Człowieka Greckiego poprzez analizę rytuałów, których funkcją było nawiązywanie komunikacji z bogami i stwarzanie więzi międzyludzkich. Szukając tego, co specyficzne, nie tracę z pola widzenia pytań ogólnych, dotykających takich zagadnień jak przemoc w kulturze, dzielenie się pożywieniem, znaczenie gestu i słowa w widowisku sakralnym.

W kręgu mojego zainteresowania pozostają także inne aspekty kultury antycznej. Na pierwszym miejscu wymieniłbym badanie mitu, który interesują mnie z kilku punktów widzenia. Stawiam mianowicie pytania o związek mitu z rytuałem, co może wyjaśnić genezę wielu motywów mitologicznych. Chodzi przede wszystkim o obrzędy inicjacyjne, czyli obrzędy wprowadzające młodzież do wspólnoty dorosłych. Druga kwestia dotyczy funkcjonowania mitu w kulturze oralnej i zmianą związanym z zapisem narracji mitycznych. Trzecie pytanie odnosi się do przekształceń mitu w kulturze literackiej. W ramach tej grupy zagadnień przygotowałem przekład z komentarzem "Biblioteki mitów" Pseudo-Apollodora.

W pracy dydaktycznej dużo miejsca poświęcam problematyce pamięci kulturowej, mitu i historii rozpatrywanych z punktu widzenia antropologii historycznej.

Książki:
1. Plutarch, Żywoty równoległe, t. 1. Tezeusz, Romulus, Likurg, Numa, wstęp i przekład K. Korus, komentarz i przypisy L. Trzcionkowski, K. Korus, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2005
2. Plutarch, Żywoty równoległe. t. 2. Solon, przekład i komentarz Lech Trzcionkowski; Kamillus i Koriolan, przekład K. Korus, komentarz Lech Trzcionkowski), wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2005
3. Plutarch, Żywoty równoległe, t. 3. Arystydes, przekład i komentarz A. Wolicki; Katon, przekład i komentarz L. Trzcionkowski, Warszawa 2008
4. Religia starożytnych Greków, wydawnictwo WAM (umowa wydawnicza)
5. Pseudo-Apollodor, Biblioteka mitów, wstęp, przekład, komentarz, wyd. Prószyński i S-ka (umowa wydawnicza)
6. Mit i rytuał we wczesnym orfizmie (monografia w przygotowaniu)
7. Święte dziedzictwo dawnego ustroju. Kulty lokalne na terenie Attyki w procesie formowania się polis (monografia w przygotowaniu)
8. Antropologia Antyku greckiego. Antologia tekstów, red. W. Lengauer, L. Trzcionkowski (podręcznik akademicki w przygotowaniu, Wydawnictwa UW)